PRAKTINIS DARBAS
ŠIRDIES IR KRAUJAGYSLIŲ STIPRINIMAS

    ŠIRDIES IR KRAUJAGYSLIŲ STIPRINIMAS

 

 

 Kam teko darbuotis daržuose, soduose ir laistyti laistymo žarna, tas puikiai žino, kad šiek tiek prispaudus ją, vandens spaudimas joje ryškiai padidėja ir vanduo trykšta stipriau. Tuo pačiu apkrova elektriniam siurbliui, pumpuojančiam vandenį padidėja. Silpnesni siurbliai galėtų net išeiti iš rikiuotės. Tas pat vyksta ir su žmogaus kraujagyslėmis ir širdimi, kuomet jis kelia didesnius svorius. Įsitemdami raumenys dalinai užspaudžia kraujagysles, dėl ko staiga padidėja kraujo spaudimas. Dėl per didelio raumenų įsitempimo (sustorėjimo), tai yra dėl per didelio svorio, žmogus gali net netekti sąmonės, nes spaudimas paveikia ir smegenų kraujotaką. Galimos skraujosrūvos akies obuolyje. Kad tokia rizika būtų mažesnė, žmogui būtina kas dieną kilnoti tam tikrus, eksperimento būdu pasirinktus krūvius, arba daryti tam tikrą skaičių pritūpimų. Tas taip pat duoda krūvius kojų raumenims ir padidintu spaudimu atsiliepia visam kūnui.

 

 Padidintas kraujo spaudimas stimuliuoja kraujagyslių tonusą, daro jas lankstesnes, pasiruošusias netikėtoms apkrovoms. Kuo krūvis didesnis, tuo jis trumpiau turi veikti ir rečiau. Tai yra žmogus pakėlė 20 kilogramų 3 kartus ir stebi savo savijautą. Jei galva truputį svaigsta, reiškia didesnio krūvio nereikia ir kol kas ne daugiau 3 pakėlimų. Kiekvienas ar kiekviena suranda savo krūvį. Galima pradėti ir nuo 5 kg svarmenimis į kiekvieną ranką. Jei moteris pakėlė juos 5 kartus ir stipriau svaigsta galva, tai reikia mažinti iki 3 ar net 2 pakėlimų. Kiek kartų kartoti vėl prieinant? Ne mažiau 2-3. Jei faktiškai be didesnių svaigimų moteris pakelia tuos svorius 5 kartus, galima didinti pakėlimų skaičių iki 6-7. Orientacija būtent į apsvaigimą. Apsvaigimas vyksta dėl padidėjusio kraujo spaudimo dėl krūvių. Tuo metu raumenys padidėja ir apspaudžia kraujagysles, kaip laistymo žarną. Tuo metu širdis gauna didesnį krūvį, nes jai reikia prapompuoti kraują per apspaustas kraujagysles. Taip širdis stiprėja su kiekviena treniruote. Labai svarbu nepersistengti ir neskubėti didinti krūvių. Mes esame skirtingi ir joks kitų sukurtas tipo individualus planas jums negalioja. Tik pagal savijautą. Be to skirtingomis dienomis mūsų savijauta ir pasiruošimas krūviams yra skirtingas. Ir dar. Pajutus širdyje švelnius dieglius, reikia sumažinti krūvius ar keliom dienom nutraukti krūvius, o palikti tik judrumo pratimus. Tiesiog širdis yra standus raumuo, o didinat krūvius ji truputį auga, persitvarko. Būtent tas gali pasireikšti švelniais skausmais, tarsi dūriais. Tai natūralu. Jei skausmai pastoviai maudžiantys, tuomet svoriai turi būti ne didesni 2kg ir jokių rimtesnių krūvių, kol tas jausmas nepraeis. Jokiu būdu negulėti vienoje padėtyje labai ilgai. Judėti. Jei tai vyksta naktį, būtina keisti kūno padėtį, ar net atsikelti ir pavaikščioti. Beje tai vyksta ir be krūvių kilnojimų ir parodo, kad kraujagyslės silpnos ir užsiteršusios. Kraujagysles stiprina tik krūviai, kuomet juose tai didėja tai mažėja skaudimas. Tiesa dar kraujagysles stiprina nardymas po vandeniu, kuomet paneriama į 3-5 metrų gylį ir vėl išneriama. Neriant po vandeniu kraujagyslės suspaudžiamos išorinio slėgimo į visą kūną dėka ir dėl to kraujo spaudimas organizme padidėja, o išneriant spaudimas sunormalėja ir kraujagyslių spindis praplatėja. Tai tarsi vidinis masąžas, kurio metu kraujagyslės dar ir išsivalo nuo didinių sienelių apnašų. Panašus efektas yra ir kvėpavimo pratimai, kuomet tam tikrą laiką kvėpuojama greit, po to maksimaliai galimą laiką visai nekvėpuojama, tačiau efektas daug mažesnis nei naudojant svorius, ar nardant po vandeniu.

 

 Be svorių kilnojimo yra daugybė kitų pratimų, kurie susiję tik su savo kūno svorio kilnojimu. Tai ir prisitraukimai prie skersinio ir atsispaudimai ir pritūpimai. Efektas aišku mažesnis ir lėtesnis, bet jis yra ir būtent nuo jų reikia pradėti „nepratusiems“, ligotiems žmonėms. Pats paprasčiausias yra pritūpimai. Vienam, kraujagyslių ir širdies silpnumu besiskundžiančiam žmogui, patariau kas 20 minučių atlikti 2 pritūpimus per visą dieną. Tik po valgio valandą to nedaryti. Taip per dieną prisirinkdavo 20-30 pritūpimų. Po savaitės pereiti prie 3 pritūpimų. Po mėnesio jis per dieną pririnkdavo apie 50 pritūpimų. Savijauta pagerėjo, apatija, nuolatinis nuovargis sumažėjo. Dar patariau retkarčiais, geriausia apšilus apsilieti drungnu vandeniu. Tas veiksmas išorines kraujagysles priverčia susitraukti, dėl ko padidėja kraujo spaudimas. Po to kraujas vėl priplūsta į odos paviršių. Tai skatina poodinio sluoksnio išsivalymą nuo šlakų, stimuliuoja poodinių kraujagyslių veiklą, didina tonusą.

 

 Be pratimų svarbi yra mityba ir oras. Kambaryje oras turi būti vėdinamas ne vieną ir ne du kartus dienoje, o dažniau. Maistas turi būti kuo mažiau apdirbtas nežinia kuo. Kiekvienas mes skirtingas ir mūsų virškinimo sistemos veikla skirtinga, todėl nusikalstama yra versti žmones maitintis tik žaliavalgių, dietologų rekomendacijomis ar tik mėsos produktais. Viskas yra individualu ir kiekvienas turi atrasti savo mitybą. Beje ji su amžiumi ir aplinkybėmis gali ir turi keistis ir negalima bukai įsikibus laikytis tipo „sveiko“ ar kieno tai nurodyto maitinimosi. Juokinga kuomet pamatau dietologą, maisto parinkimo specialistą pamatau gana apvalių formų. Tai daug ką pasako apie jo rekomendacijas. Arba kuomet moteris valgo tik veganišką maistą, tačiau vartoja kavą bei cigaretes, o nervų sistema „išdraskyta“. Nukrypimai tai į vieną tai į kitą pusę būna, tačiau tai pastebėjus, būtina sugrįžti atgal ir ieškoti balanso savo kūnui. Tas balansas, skirtinga veikla užsiimantiems žmonėms yra skirtingas ir vienas kitam primygtinai siūlyti tik tai ar tai yra nekorektiška. Tačiau ilsėtis ir tik ilsėtis po darbo, ypač jei dirbi kontoroje yra savižudiška. Kontoros dabuotojams darbe ko gero tik pritūpimai, atsispaudimai nuo kėdės ir stalo belieka. O va iš po darbo būtina ir su svoriais padirbėti. Tie, kas dieną pastoviai fizinį darbą dirbą visai kitas klausimas. Tačiau jei tas darbas monotoniškas, be didelių apkrovų, pavyzdžiui prie konvejerio, darže, fermoje ar panašiai, tai jiems taip pat būtinas darbas su svoriais, nes tik jie suteikia tonusą kraujagyslėms ir stiprina širdies raumenis.

 

 Pavyzdys darbui su svoriais vidutiniam žmogui. Ryte lankstumo pratimai, sąnarių išjudinimas. 15 pritūpimų kelis kartus su pertrauka 2-3 minutės, kurių metu lengvai vaikščioti ir mosuoti rankomis. 2-5 atsispaudimai nuo grindų, taip pat su keliais priėjimais. Rankų įvairus kilnojimas su 2-4 kg svoriais. Judesius galima susigalvoti patiems ar rasti internete. Tokia rytinė mankšta 20-30 min. Jokių rytinių pasilakstymų nereikia. Darbe kas pusė valandos, ar kas valandą galima pritūpti 10 kartų. Tai duos tonusą kraujagyslėms ir tuo pačiu smegenims. Galima sugalvoti ir kitų apkrovos pratimų. Pavyzdžiui 3-5 atsispaudimai. Nereikia didelių krūvių darbo metu, tik palaikyti tonusą. Na o didesni krūviai tik po darbo. Ir dar kartą kartoju, kad nepersistengti. Geriau mažiau, bet per ilgesnį laiką, negu apsikrauti stipriai, o po to kelias savaites jaustis nekaip ir neduoti jokio krūvio organizmui.

 

 Labai geras pratimas, panašus į viso kūno panėrimą po vandeniu yra jo viso įtampa. Tai galima atlikti tiek stovint, tiek gulint, tiek sėdint. Patartina pradėti nuo gulinčios padėties. Sėdint visą kūną nelabai pavyksta įtemti, tik jo dalis atskirai. Atsigulus įsitempiam visu kūnu, kad kuo maksimalesnis raumenų kiekis mūsų organizme būtų įsitempęs ir taip palaikyti keletą sekundžių, pagal galimybes. Jei jūsų kūnas linkęs į mėšlungius, įtampą daryti mažesnę. Tai galima pareguliuoti. Po įtampos atsipalaiduojame tiek pat laiko ir po to vėl įsitempiame. Taip mes dalinai padidiname savyje kraujo spaudimą, po to sumažiname. Tai didina organizmo tonusą aplamai, ne tik kraujagyslių ar širdies. 5-10 per dieną užtenka kaip profilaktikos. Jei darysite dažniau ir daugiau, tai bus ne tik stiprinimas, bet ir tam tikras gydymas probleminių vietų.

 

 Kokius svorius turėti namie. Patartina turėti 2-4-6-10 kg svarmenis. Parduotuvėse tokių yra su prisukamais diskais, kurių dėka galima didinti jų svorį. Dar yra gyros po 10-16-20 kg. Nors jų yra įvairių variantų. Yra štangos po 15 ir daugiau kg su prisukamais diskais. Moterys dažniausiai perkasi štangas su 10-20 kg reguliuojamomis štangomis. Kiekvienas atsirenka pagal savo poreikius ir galimybes, tačiau svarmenys su reguliuojamais diskais iki 10 kg yra patys patogiausiai ir mažiausiai kainuojantys, nes perkant svarmenis atskirai pagal svorį gaunasi brangiau. Aišku patogiau, kad nesukinėti diskų, turėti atskirus svarmenis.

 

 Tiems kas nežino „priminsiu“, kad apkraunant raumenis, atsirandantis skausmas visų pirma susijęs su besiformuojančia raumenų darbo metų pieno rūgštimi. Kad ji greičiau pasišalintų iš raumenų ir būtų perdirbta organizmo būtina, nors ir skauda, dozuotai jutėti ir pakankamai gerti skysčių. Atsirandantys spazmai, tai ne magnio trūkumas ir nereikia pulti į vaistinę papildų. Tai tik per didelė apkrova ir nespėjusi pasišalinti pieno rūgštis. Ir po bet kokio sporto būtina švara, o ne litrai kvapiųjų skysčių. Blogi kvapai po sporto parodo tik vidinę organizmo nešvarą, ligas. Panaudosite kvapus, tik paslėpsite savo problemas nuo savęs ir nuo kitų. Beje pagal natūralų kvapą galima susirasti „savus“ žmones, su kuriais galima turėti reikalų, bendravimo ar draugystės.