ŽALIASIS MAISTAS
Dauguma yra bent girdėję, kad vaisių sultys yra vitaminai. Kai kurie žino, kad daržovių ir vaisių sultys yra maistas. Na o kaip su įvairių augalų lapais, želmenimis? Pasirodo dygstantys želmenys ir besiskleidžiantys lapeliai turi daug aktyvių medžiagų, vitaminų, augimo skatintojų. Visa tai ne tik skatina augalėlių augimą, bet ir apsaugo nuo įvairių mikroorganizmų, virusų, grybelių. Dalis žmonių tai supranta ir naudoja dygstančių augalėlių sultis.
Želmenų sultys aktyvuoja žmogaus organizmo veiklą. Žmogus pasidaro energingesnis, svoris krenta savaime ir maisto norisi mažiau. Želmenys detoksikuoja organizmą (išplauna toksinus, druskas, ataugas), todėl būtina gerti pakankamai skysčių, kad tie toksinai (ypač pradžioje) tinkamai pasišalintų iš organizmo. Be to jei žmogus geria vaistus nuo skausmo ir gers želmenų sultis, tai vaistai neveiks. Želmenys netinka esant kasos pažeidimams. Tuomet patartina pradėti nuo švelnių variantų, pvz., saulėgrąžų želmenų. Želmenys pagal veiksmingumą mažėjimo tvarka skirstomi taip : miežiai, kviečiai, avižos, varpučiai, saulėgrąžos, salotos. Kviečių želmenų sultys didina skrandžio rūgštingumą, o miežių – mažina. Iš patirties patarčiau pradėti nuo saulėgrąžų daigelių po 5-10 daigų kas dieną (suvalgyti ar dėti prie garnyro). To pakanka, kad aktyvuojančių medžiagų gautumėte tai parai. Alergiškiems žmonėms saulėgrąžos yra saugiausias variantas ir nuo jų saugiausia pradėti.
Aplamai ne tik želmenų, bet ir vaisių bei daržovių šviežiai spaustos sultys turi elektriškai neigiamą krūvį, kuris būdingas mūsų organizmo skysčiams. Todėl tie skysčiai yra artimi mūsų organizmui ir lengvai įsisavinami. Jie įkrauna mūsų organizmą ir stiprina imunitetą. Pavyzdžiui iš išorės mūsų gaunamas vanduo turi teigiamą krūvį ir yra pavojingas mūsų organizmui. Jį organizmas perdirba ir įkrauna neigiamu krūviu ir tik tuomet įsisąvina iki ląstelės lygio.
Vienos iš populiariausių yra kviečių želmenys. Sėja galima įvairiais būdais. Vienas iš jų yra tiesiog pačias sėklas užpilti nedideliu kiekiu vandens ir uždengti plėvele su keliomis skylutėmis joje, kad augalai kvėpuotų, bet būtų drėgnoje aplinkoje. Kas 12 val. praskalauti vandeniu arba dapilti vandens. Antroje paroje pasirodys balti daigeliai. Tuomet juos suberti į paruoštą, drėgmės prisodrintą žemę. Jos storis apie 3-4cm. Daugiau nereikia, nes šaknys išsišakoja po visą žemę. Grūdus užberti iki 1cm. Žemės sluoksniu ir užpylus vandens uždengti plėvele. Kartkartėmis palaistant laukti kol žali daigeliai pakels plėvelią 2-3cm. ir ją galima nuimti.
Kitas būdas yra suberti ant drėgnos, suspaustos žemės grūdus, uždengti plėvele ir prispausti juos į žemę, pritrambuoti. Tuomet pakelti plėvelę, palaistyti ir vos vos užbėrus žemių vėl prispausti. Nelaikyti ant saulės, laistyti kelis kart per dieną. Po 3d. sudygs. Užauga per 7-12d. priklausomai nuo temperatūros, drėgmės, saulės, metų laiko ir t.t. Naudoti kai yra 15-20 cm., ūgliai. Vėliau jie apkarsta. Jei nupjaunate ir laikote šaldytuve tai 3d., nors kiti sako galima ir 5d. laikyti, kol vis naudoji. Želmenų spaudimui reikalingos specialios rankinės sulčiaspaudės. Jos kainuoja nuo 110Lt. iki 550Lt. šiuo metu. Pakankamai geri variantai yra 150-170Lt. mašinėlės. Internete yra pasiūlymų. Pvz. www.zaliavirtuve.lt, www.sulciaspaude.lt ir t.t. Išspaudus želmenis, jų sultis būtina suvartoti per 10-15min. Vėliau jie vis labiau oksiduojasi ir praranda savo vertę. Uždengtas sultis šaldytuve galima dar išlaikyti 1-3val.,bet tai ir viskas. Yra verslininkų, kurie užsiima grūdų ir želmenų daiginimu, bet yra „verslininkų“, kurie atveža želmenų sultis į namus. Tokių sulčių veiksmingumas dažnai niekinis. Ten aktyvių medžiagų jau veik nelikę. Tik mikroelementai (kurie taip pat labai geras dalykas) ir dalis vitaminų. Iš 100g., želmenų galima išspausti apie 70g., sulčių (čia kviečiai). Aišku visa tai priklauso ar paliejote augalus iš vakaro, kuriuo paros metu pjaunate ir t.t.
Jei iš po kviečių želmenų dirvoje susidaro velėna (todėl ir nereikia daug žemės), tai iš po saulėgrąžų tereikia tik šakneles išrauti. Tuo jie patogesni.
Pradėti patariama nuo 10-30ml., želmenų sulčių. Dienos norma laikoma 30ml. Galima skiesti vandeniu, užgerti vandeniu ar šalta arbata (tik ne juoda arbata ir ne kava ir ne kitomis, nenatūraliomis sultimis). Gerti 10-30min. iki valgio, ar 1-2val. po valgio. Jei žmogaus organizmas švarus, tai pradėti galima ir nuo 80-100ml. Skonis kaip šviežiai sudygusių žirnelių. Pavasarį dygsta labai daug žolyčių, skleidžiasi pumpurai ir pan. Visa tai po nedidelį kiekį galima pridėti į spaudžiamas sultis. Pavyzdžiui šermukšnio išsiskleidę lapeliai turi daug priešvėžinių medžiagų. Paragavus juos jaučiasi švelnus, skanus kartumas. Jei žolytė turi kartumo, tai imkite ją vieną, kitą. Ragaukite imamas žolytes ar lapelius ir darykite savus pavasarinius mišinius. Juose daug vitaminų, aktyvių medžiagų. Senovėje tik pavasarinių žolelių dėka žmonės atsigaudavo iš po žiemos avitaminozės. Badavę žiemą, tokiu būdu būdavo atgaivinami. Po žiemos organizmuose susikaupia daug puvingos medžiagos, grybelių ir visa tai sėkmingai valo pavasarinės žolytės, įvairūs želmenys. Visi alergiški vaikai ir žmonės būtinai savyje turi grybelių (vienokių ar kitokių). Kiek teko stebėti, tai jei namuose yra pelėsis, tai tų namų vaikai labai dažnai (vos ne visuomet), serga vienokios ar kitokios formos alergija, astma. Pelėsis slepiasi už daugybę metų nejudinamų spintų, drėgnuose sienose (dažniausiai šiaurinėse). Jei man pasako, kad vaikas serga astma ar alergija, tai būtinai pasiūlau atidžiai apžiūrėti savo namus. Deja visuomet juose rasdavo pelėsių. Buvo keli atvejai, kuomet pelėsių namuose neradau, bet išsiaiškinome, kad šeima persikėlė iš kitų namų. Tokiu atveju aplinkoje nebėra pelėsių, astmos ar alergijos pasireiškimas sumažėja, bet visa tai dar sėdi organizme. Tereikia aplinkoje panašių sąlygų, pagaliau rudens ar pavasario oro ir vaikas vėl turi astmos priepuolių ar alergiją. Gydytojai šiais laikais dažnai išrašo hormonus ar priešalerginius vaistus pvz. Tavegyl. Visi priešalerginiai vaistai turi džiovinimo poveikį. Viskas būtų gerai, jei jie veiktų tik alergeno suerzintą vietą, bet jie veikia visą organizmą ir jį džiovina (taip pat ir smegenis). Hormonai graužia ne tik problemines organizmo vietas, bet ir patį organizmą. Ypač tai pavojinga mergaičių ir merginų organizmams ir jų vaisingumui, bei vaisiaus kokybei. Tačiau tai atskiros temos.
IŠVADOS: įvairių augalų, vaisių ir daržovių šviežiai išspaustos sultys turi daug aktyvių, žmogaus organizmą valančių ir maitinančių medžiagų ir todėl mums būtina juos vartoti. Želmenų, vaisių, daržovių šviežiai spaustos sultys turi mums labai svarbų neigiamą krūvį, kuris labai reikalingas mūsų ląstelėms ir organizmui. Dėka to krūvio organizmas saugosi nuo išorės virusų, bakterijų, grybelių. Tas pats krūvis saugo ir vidines ląsteles nuo viduje esančių virusų, bakterijų, grybelių ir neleidžia jiems įsisiautėti.