APIE MANE » STRAIPSNIAI
DAILYRAŠTIS

   DAILYRAŠTIS

 

 Jau senokai, moksliškai įrodyta, kad dailyraštis vaikams nuo mažumės, daro didžiulę įtaką smegenų vystymuisi. Aišku didelę įtaką vaikų smegenų vystymuisi daro ir veikla su smulkiais daiktais, įvairūs konstruktoriai, dailė, drožinėjimas. Tačiau dailyraštis ne tik ugdo smulkią pirštų motoriką, bet įjungia ir mąstymą, nes žodžiai ir sakiniai turi įgauti tam tikrą prasmę.

 

 Šiais laikais, sąmoningai, ar nesąmoningai, dailyraštis išstumtas iš būtino vaikų lavinimo. Tas atsiliepia į gebėjimą plačiai mąstyti, analizuoti. Paprastai pasakius, vaikai tampa „bukesni“. Tik vienetai, nuo prigimimo su jautresne nervų sistema dar sugeba išlaikyti savo gabumus ir turėti galimybę mąstyti plačiau nei dauguma. Dailyraštis turi būti ugdomas jau nuo 4 metų, tuo pačiu šalia turi dalyvauti dailė ir kiti galimi būdai veiklai su plaštaka, pirštais. Dailyraščio mokymas nuo 7 metų yra šiek tiek pavėluotas. Kalbant apie skaičius ir elementarią matematiką, taip pat 7 metai jau vėlu. Būtent elementarus skaičių pažinimas, sudėtis, atimtis vaikams turi būti diegiama kartu su dailyraščiu ir ne prievarta, o žaidimo forma. Dailyraštis, dailė jiems turi būti kaip malonumas išreikšti save per kūrybą, per mintis parašytas. O matematika, kaip žaidimas su materialiu pasauliu, gebėjimas jį skaidyti, sudėti, įvertinti. Tai kaip matai sukonstruotą mašiną (konstruktorių), ją išardai, sudedi ir tas duoda galimybę įvertinti, kiek tai vertinga, kiek į tai reikia įdėti minčių, laiko, gebėjimų.

 

 Na, o kaip su suaugusiais? Visi aprašyti veiksmai suaugusiems galioja tiek, kiek jie sugeba viduje išlikti vaikais. Aišku tiems veiksmams trukdo amžius, nes nervų sistema jau nėra tokia paslanki, smegenų ląstelės ne taip „mielai“ persijungia vis į kitą režimą. Tačiau, nustatyta, kad loginis mąstymo, pastovus aplinkos analizavimas, matematika išlaiko ir net atnaujina smegenų veiklą, o tas įtakoja kūno veiklą. Tokie žmonės ilgaamžiškesni. Ypač tai aktualu vyrams. Vyrai, kurie labiau linkę į fizinį darbą, smegenų savo gyvenime nelabai vystė, paprastai miršta gana anksti ir jų žmonos lieka vienišos. Aišku yra išimčių, bet statistika rodo būtent tai. Pastovi smegenų veikla senatvėje prailgina gyvenimą. Dailyraštis senatvėje palaiko smulkią pirštų, plaštakos motoriką, o tas taip pat įtakoja smegenis. Mokslo įrodyta, o ir taip gyvenime visi žino, jei kažkurie tai raumenys nenaudojami, jie nyksta. Tas pat vyksta ir su nervų ląstelėmis, bei smegenų ląstelėmis. Naudojimasis tuo ką turime, palaiko mus tokiais, kokie esame. Per didelis naudojimas aišku išsekina, kaip ir perdėtai didelis darbas. Viskas su saiku ir kiek galima arčiau „aukso vidurio“. Beje ir su tuo pačiu dailyraščiu nereikia perlenkti, nes nueinama į „lankas“. Privingiuojama įvairių „raitūzų“, priraitymų ir apraitymų. Tai jau dailė, o ne dailyraštis.

 

 Jei kam tema įdomi, tas dailyraščio pavyzdžių ras internete. Kas turi mažų vaikų, laiku pradės patys lavinti savo vaikus, o ne „numes“ tą valstybei. O kas siekia keisti save, lavinti, nežiūrint amžiaus, užsiims tarsi vaikiškais veiksmais, bet iš tiesų tai rimta treniruotė, nervinių ryšių sukūrimas, savęs tobulinimas. Tas niekada ne vėlu.